Dzięki rozkodowaniu numeru VIN  będziesz mógł sprawdzić czy obecne wyposażenie samochodu Acura to elementy oryginalne, zamontowane w pojeździe przez producenta. Warto zweryfikować także kolor lakieru, oraz zwrócić uwagę na tapicerkę, szyby, wykończenia, podgrzewanie szyb czy ilość poduszek powietrznych.

Jeśli któryś z elementów wyposażenia się nie zgadza, może to oznaczać, że pojazd oferowany pojazd mógł ulec wypadkowi!

Kolejnym ważnym argumentem za wykupieniem pełnego raportu jest informacja o tym, czy auto nie dostało się do Polski nielegalnie, a dokładnie mówiąc: nie zostało skradzione. Niestety, ten problem pojawia się coraz częściej i dotyczy wszystkich aut Acura jak np. MDX, NSX, RL, RSX, TL, TSX, bez względu na ich zabezpieczenia.

Rozkoduj numer VIN w Acura

Pamiętaj o tym, że numer VIN jest jak kod dna każdego samochodu, a dekoder VIN pozwala odczytać zakodowane w nim dane w szybki sposób. Wystarczy kliknąć w poniższy formularz.

Numer nadwozia z uwagi na swoją niepowtarzalność pozwala uzyskać wiele informacji o pojeździe, takich jak typ poduszki powietrznej, kraj pochodzenia, pojemność silnika czy wyposażenie. Jeśli chcemy samodzielnie sprawdzić numer VIN to musimy pamiętać też o kilku kwestiach tj.:

  • Pierwszy znak numeru VIN wskazuje region, z którego pochodzi pojazd.
  • Drugi i trzeci znak informuje o producencie samochodu, takim jak Ford czy Honda.
  • Znaki od czwartego do ósmego wskazują markę pojazdu , a także rozmiar i typ silnika.
  • Dziewiąty znak numeru VIN to znak kontrolny, który wskazuje, że numer VIN jest prawidłowy.
  • Dziesiąty znak wskazuje rok modelowy samochodu.
  • Jedenasty znak oznacza zakład montażowy.
  • Ostatni ciąg znaków VIN wskazuje unikalny numer seryjny samochodu, który może pomóc w zapobieganiu oszustwom związanym z VIN.

Co to jest numer VIN?

VIN, czyli Vehicle Indentification Number to unikatowy numer identyfikujący pojazdu, który zawiera liczne i ważne informacje dotyczące samochodu. VIN zawiera takie informacje jak m.in.: kraj produkcji, rok modelowy, typ napędu, wersję silnikową, opcje wyposażenia.

Numery VIN zostały po raz pierwszy użyte w 1954 roku w  Stanach Zjednoczonych.  Producenci aut np. Acura już wtedy oznaczali swoje auta w ten sposób. Oznakowania tego typu zaczęto używać u producentów  w Europie. Jednak  pierwsze numery wyglądały różnie. Dopiero w latach osiemdziesiątych (a dokładnie w 1981 roku)  światowi producenci, wraz z producentami  amerykańskimi ostatecznie porozumieli się w tej kwestii.

W 1981 roku  Narodowy Highway Traffic Safety Administration w Stanach Zjednoczonych zestandaryzował format. Sprzedane samochody powinny zawierać VIN 17-znakowy, który nie będzie zawiera litery I (I), O (o) lub P (q) (aby uniknąć pomyłki z cyframi 1 i 0).

Opracowano zatem wspólny standard ułatwiający pracę policji, firmom ubezpieczeniowym oraz sprzedawcom samochodów używanych. Odtąd VIN każdego samochodu ma 17 znaków – liter i cyfr.